strafor tanecikleri

EPS'nin Tanımı :

   EPS (Expanded Polistiren) - Sert Köpük petrolden elde edilen termoplastik bir yalıtım malzemesidir.
Bünyesinde bulunan çok sayıdaki (1 m3 EPS de 3-6 milyar) küçük kapalı gözenekli hücrelerinde durgun hava hapsolmuştur. Mükemmel ısı yalıtımını bu gözenekler sağlar. Malzemenin %98'i havadır. Bu nedenle çok hafif bir malzemedir. Genel olarak 10-30 kg/m3 yoğunluklarında üretilir. Dünyada mevcut en iyi ısı yalıtımını sağlayan malzemelerden biri EPS dir. Ayrıca öteki malzemelerden daha ekonomik olması ile de tercih edilmektedir.


EPS Üretim Aşamaları ?

EPS üretimi beş aşamadan oluşur;

1. Genleşme:
       EPS hammaddesi su buharın yardımı ile belli sıcaklığa ısıtılarak şişirme işleminden geçer. Bu sırada taneciklerin içindeki pentan gazı ile hava yer değiştirir ve malzemenin istenilen yoğunluğu bu aşamada büyük ölçüde sağlanır. Şişirme esnasında tanecikler orijinal boyutlarının 40 ile 50 katı genleşir.

2. Olgunlaşma:
       Tanecikler genleştirmeden sonra denge ısısına ve basıncına ulaşana kadar olgunlaşma periyodundan geçer.

3. Bloklama:
       Tanecikler bir kalıba koyulur ve tekrar buharla ısıtılır. Önceden genleştirilmiş tanecikler daha fazla genleşir. Kalıptaki boşluğu tamamıyla doldurur ve birbirine kaynaşır (yapışır).

4. Dinlendirme:
       Blok kalıptan çıkan kütük halinde sertleşmiş köpük bloğu iç basınç değişikliği sebebiyle bloğun ölçülerinde değişikliği meydana gelir. Bu değişiklik süresince blok kütüğü dinlendirilmelidir.

5. Kesme:
       Dinlendirilmiş EPS köpük blok kütükleri ısıtılmış rezistans teli ile istenilen şekil ve boyutlarda kesilir.

 

SİTEMAP         Yetkili : Mustafa DERELİ         GSM: +90 537 721 80 71           mail: info@baysanepsmakina.com   mustafadereli64@gmail.com
Ana Sayfa    Hakkımızda    Ürünler    Referanslarimiz    İletişim